Aspiratör Arızaları

Aspiratör Arızaları Ve Çözümleri

 

Günümüzün teknolojilerinden olan aspiratörler mutfaklarda güzel işler çıkartıyor. Fakat bazen sorunlar çıkarabilir şimdi o sorunları inceleyelim. Çözümleri uygulayacak teknik bilginiz yoksa Usta Elektrikçi firmasına gönül rahatlığıyla başvurabilirsiniz.

Aspiratör çalışmıyorsa;

  • Kullanılan cihazın elektrik şebekesine bağlandığı priz ya da buatta enerji olmayabilir.
  • Yine başka bir sorun aspiratör motorunu çalıştıran kumandanın anahtarı arızalı olabilir.
  • Aspiratörün besleme kablosunda ya da motora akım taşıyan kablolarda deformansyon olabilir.
  • Aspiratörün hızını kontrol eden hız ayar ünitesinde arıza meydana gelmiş olabilir.
  • Son olarak cihazın motoru arıza yapmış olabilir.

Çözümler

Cihazın bağlı olduğu priz ve buat multimetre yardımı ile ölçülür. Daha sonra konum anahtarı kontrol edilir bunu yaparken VD 40 ile yağlama işlemi yapılır. Çözüm olarak besleme kabloları multimetre ile kontrolden sonra değiştirilir. Son işlem olarak hız ayar ünitesi de multimetre kontrolünden sonra değiştirilir.

Aspiratör çalışıyor fakat hava çekmiyor;

Aspiratör kullanırken zamanla hava girişi filtreleri tıkanabilir. Hatta kuş bile içine kaçabilir. Motor pervanesi gevşeyebilir sonucu olarak mil bola dönüş yapar.

Çözümleri;

Çözüme başlarken güvenlik önlemleri alınarak filtreler kontrol edilir. Kağıttan olan filtre değiştirilir. Bir başka filtre alüminyum filtre yıkanarak temizlenir. Daha sonra sırasıyla yerlerine takılır. Gevşeyen motor pervanesi milleri sıkılır. Ardından aspiratör bacasına bakılır herhangi bir tıkanma varsa temizlenir.

Aspiratör sabit hızda çalışıyor;

Bu sorunun nedenini anlamak için konum anahtarına bakmak gerekir. Sonra hız ayar ünitesi devresine ardından motor bağlantılarına bakılır arıza tespit edilir.

Çözümleri;

Aspiratörün hız ayar ünitesini önce kontrol edin ardından arıza varsa yenisi ile değiştirin.

Aspiratör sigorta attırıyor;

Cihazın bağlı olduğu priz ve elektrik hattı kontrol edilir. Konum anahtarına bakılır çünkü arızalı olabilir. Keza aydınlatma lambasında bulunan duylarda kısa devre olabilir.

Çözümleri;

Aspiratörün bağlı bulunduğu elektrik hattı ve prizler multimetre kontrolünden sonra arıza tespit edilirse değiştirilir.

Aspiratör sesli çalışıyor;

Zaman içinde çeşitli nedenlerden dolayı aspiratör sesli çalışabilir sorun motor ve pervane sistemindedir. Bakıldığı zaman gevşeyen vidalar görülecektir. Bu vidalar sıkılmalı ayrıca montaj sırasında kullanılan vidalar gevşek duruyor olabilir. Onlarda sıkılırsa sorun çözülür.

Soru SorTelefon Et