Ataşehir Tost makinesi Tamiri

Ataşehir Tost makinesi Tamiri

Çalışması:

Tost makinaları çalışma prensibi olarak ön panelinde yer alan düğmeleri ken temellıyla çalıştırılır. Özellikle üstünde yer edinen LED lambalar ken temellıyla çalışmakta olduğunı idrak etmek da mümkün. Termostat yardımı ile ısı üreten tost makinası bu sayede kullanılır. İçinde kızartılacak, ısıtılacak ya da pişirilecek ürünler alt ve üst kapak içinde sıkıştırılarak hazırlanmış olur.

Özellikle alt ve üst kapaklar yardımı ile pişirilecek ürünler için özel kaplar bulunmaktadır. Ayrıca ızgara yapmak içinde gerekli ısıya ayarlen temelrak kullanılabilir.
Parçaları ve prensip Şeması

Tost makinaları genel itibari ile 3 parçadan oluşur. Bu parçalar alt ve üst kapaklar, rezistanslar bir de çıkan ızgara plakalardır.

Tost makinasınin alt ve üst kapakları: Hareketli bir yapıya haizdir. Açılır ve kapanır. Bu sayede ürünleri istediğimiz şekilde pişirebiliriz. Üst kapağın ön kısmında termostat ayarı, sinyal lambaları yer alır.

Tost makinaları için önemli bir parça olan rezistanslar, 700-2500 watt değerinde güç üreterek çalışırlar. Tost makinasınin kapaklarının her birinde bir tane rezistans bulunmaktadır. Termostat ayarı ile ısındıktan sonrasında otomatik şekilde açık devre konuma gelirler.

Aygıt içinde bulunan plakalar, ızgara görünümünde olup çıkan parçalardır. Temizlik açısından büyük kolaylık sağlarlar. Yapısı gereği yapışmaz ve ken temelllı yapısıyla yağla su akışı sağlarlar.
Çalışma Şeması

hayatımızı kolaylaştıran elektrikli mutfak aletlerinden olan tost makinalarıni kullanırken sağlığımız için yerine getirmemiz gerekli olan temizlik işlerine dikkat etmeliyiz. Bu işlemi yaparken ürün elektrikten kesilmiş olmalıdır. Kullanımdan sonrasında soğumasını beklemeliyiz.

Tost makinası üstünde bulunan plakalar temiz ve hafif nemli bezle silinmelidir. Eğer yağ ve kir fazlaysa deterjan kullanılabilir. Belirli periyotlarda kesinlikle yapmalıyız ve elektrik geçen kabloların sıcak plakalardan uzak tutulması örutubet arz ediyor. Daha fazla bilgi almak için Usta Elektrikçi firmasıyla görüşebilirsiniz.

Ataşehir Tost makinesi Tamiri

Tost Makinesi Temel problemleri;
1.Tost makinası fişi prize takılı olması halinde hiç çalışmıyor:

Bu konu da ilk yapılması gerekli olan besleme kablosunun avometre ile kısa devre testinin yapılmasıdır. Şayet sorun yoksa termostat avometre ile denetim edilir. Peki, arızalı olup olmadığını nasıl anlarız. Avometre ile en temelhtara basılmış olduğunda ya da döndürüldüğünde değer gösteriyorsa en temelhtar sağlamdır. Tost makinasınin iç bağlantılarında bulunan kablolar yerlerinden çıkmış veya zaman içerisinde gevşemiş olabilir. Bunları iyice yerlerine oturtmalıyız.
2.Tost makinası çalışmakta olduğu halde ısındıktan sonrasında termostat devreyi açmıyor:

Tost makinasınde böyle bir durum varsa termostat arızalanmış olabilir. Çözüm olarak termostat yahut kablolar için değişim yapılarak mesele giderilir. Ayrıca termostat kontakları zamanla ark nedeniyle arıza yapabilir. Kontaklarda yıpranma olabilir bunun için değişiklik yapılması iyi olacaktır. Özellikle WD 40 ile kontak temizliği yapılmalıdır.
3.Tost makinasınin alt ve üst kısımlarından biri ısıtmıyor:

aygıt üstünde lokal bir arıza olabilir bu sebeple ısıtmayan kısım denetim edilmelidir. Kapaklardan hangisinde ısı yoksa ona göre rezistans avometre ile ölçülmeli denetim edilmelidir. Tost makinasınin rezistans watt değerine bakılırsa değişiklik gösterse de her süre sıfırdan ayrı bir değere sahiptir. Ölçümler gerçekleştirilirken avometre değer olarak 1 olarak gösteriyorsa avometre ayarını yükseltin. Fakat rezistansın birebir aynısı bulunmaktadırsa değişiklik yapılmalıdır.
4.Tost makinasınin alt veya üst kısımlarından biri diğerinden daha az ısıtıyor:

Tost makinalarınin en temel parçalarından olan rezistanslar iki seri ya da paralel olarak bağlanmış olabilir. Bir de birinden kimi zaman akımın geçip, bazen de geçmemesi bu benzer biçimde problemlere niçin olabilir. Kesin çözüm olarak rezistans değişimi yapılmalıdır.
5. Tost makinası sigorta attırıyor:

Kullanılan tost makinaları ani güç tükettiği için sigorta attırabilir. Özellikle tost makinasınin fişi ve besleme kablosunda kısa devre olabilir bu da sigorta attırabilir. Çözüm olarak yanmış kablo var ise değişim yapılır. Rezistanslar yerinden oynamış olabilir rezistansları yerlerine yerleştirerek arızalardan kurtulmuş olursunuz. Tost makinası yahut elektrikli ev aletleri arızaları hakkında yardım almak için Usta Elektrikçi firmasıyla iletişim kurabilirsiniz.

Soru SorTelefon Et