Çamaşır Makinesi Arızaları

Çamaşır Makinesi Arızaları

Hayatımızı kolaylaştıran beyaz eşyalar arasında belki de en gereklisi çamaşır makinesidir. Fakat bazı zamanlar çalışması konusunda arızalar yaşanabilir. Gürültülü, su almayan, sıkmayan ve durulamayan bir makine ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Fakat çalışmaması en kötü problemdir. Şimdi bunun üzerinden çözümleri inceleyelim.

Çamaşır Makinesi Çalışmıyor

Bu problemde makine hiçbir programı yerine getirmeyip tepki vermemesidir. Çoğunlukla elektrikle ilgili bir problem sonucu oluşur.

İşleme başlamadan önce makinenin fişinin takılı olduğundan emin olun. Çalışma Lambasını kontrol edin eğer yanmama durumu varsa avometre yardımı ile kontrol edin. Elektrik prizde yoksa sigortaya bakın. Bunlardan da sonuç alınmaz ise ve makine yeni alınmış ise şunlar yapılır. Makine kablosu taşınırken zarar görmüş olabilir kontrol edilmesi ile parça değişimi sağlanmalıdır.

Bir diğer problemde kontrol anahtarı ya da kapı kapanmamış olabilir. Kapağı açın ve kapak anahtarını akabinde tırnağını kontrol edin.

Makinede başka bir programa geçmesini istiyoruz ama geçmiyorsa, makine aşırı yükleme durumundan dolayı kendini korumaya almış olabilir. Yük azaltılmalı ve makine yeniden açılmalıdır.

Çamaşır Makinesi Düzgün Durulamıyor

Durulamadan sonra çamaşır üzerinde leke kalıyorsa bunun nedenleri basitçe anlaşılır. Bunu anlamak için ilk önce makineyi doğru şartlar altında kullanmak gerekiyor. Kapasite ölçüsünde çamaşır konulmalı ve temizlik malzemesi yine ölçüsü kadar konulmalıdır.

Daha sonra beslenme vanalarına bakılmalıdır. Tıkanıklık varsa kirli suyun tamburda birikmesine neden olacaktır. Bu da şuna dene olur. Çamaşırların makine içinde kirli olarak kalması ve sürekli aynı hatayla karşılaşılması anlamına gelir. Bazen de madeni para ve diğer atıklar gider hortumunu tıkayabilir bunlara dikkat edilmelidir.

Çamaşır Makinesi Su Sızdırıyor

Bunun kaynağı genellikle makineden sızan su hortumlardan ya da bağlantıların temassızlığından kaynaklı olur. Besleme hortumları patlarsa meydana gelebilecek taşkınlarını önlemek için patlamaz, paslanmaz sağlam hasır hortumlar alınması iyi olur. Sonrasında contaları ve yatakları kontrol edin. Eskimiş olanları değiştirin. Doğal bir yöntem olan sirkeyi temizleyiciye koymak, makinenin fazla köpük çıkarmasını engelleyecektir. Hala problemler devam ediyorsa tambur delinmiş olabilir.

Çamaşır Makinesi Fazla Su Alıyor

Çamaşır makinesinin kullanacağından fazla su almasının nedeni olarak su seviyesi anahtarı, zamanlayıcı ya da sıcaklık seçicinin bozuk olması olabilir.

Çamaşır makinenizi kontrol edin su hala aşırı doluyorsa, su giriş valfiniz veya su seviyesi anahtarınız bozulmuş arızalanmış olabilir.

Çamaşır borusuna su sızmasına neden olan su giriş valfisinin kırılması olabilir. Ayrıca su seviyesi anahtarı bozuksa, teknede su seviyesi tespitini doğru bir şekilde yapamaz. Bunun giderilmesi için tesisat işlemleri doğru bir şekilde yapılmalı sorun devam ediyorsa Usta Elektrikçi firmasına danışabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Titreşiyor ve Gürültülü Çalışıyor

Çamaşır makinesinin gürültülü ve titreşim yayarak çalışmasının sebebi dengesiz durması,fazla yüke sahip olmasındandır. Makinenin düzgün çalışması için düz zeminde olması gerekir. Zemin kötüyse kesinlikle kurulum yapılmamalıdır. Ayrıca geçen zamanla yıpranan parçalardan dolayı da ortaya bu sorun çıkabilir. Makinenin altında ayarlı ayaklar vardır onları sıkarak ya da gevşeterek çözüme ulaşabilirsiniz. Hala sorun devam ediyorsa denge kolları bozulmuş olabilir servis çağrılması sorunu çözecektir.

Soru SorTelefon Et